
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.22 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Analog |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Accuracy | 3 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 10 V |
| Quiescent Current | 82 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Resolution | 6.25 mV/°C |
Stock: 54
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33766
Ext.Price$0.33766
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33766 | $0.33766 |
| 10 | $0.32981 | $3.29810 |
| 25 | $0.32457 | $8.11425 |
